Kolęda w Parafii św. Hieronima w Raciążku w 2022 roku
Drodzy Parafianie.
Odwiedziny parafian z kolędą, wrosły bardzo głęboko w tradycję i praktykę Kościoła w Polsce. W tym miejscu rodzi się pytanie. Jak w tym trudnym czasie „pandemii”, podchodzą do tej praktyki księża i parafianie. Pani Joanna z Wołomina powiada: „Gdyby kolędy w tym roku nie było, bardzo by mi jej brakowało, bo zawsze na nią czekamy. To nie tylko piękna tradycja. W osobie księdza, przychodzi do nas sam Chrystus”. Jak więc będzie wyglądała tegoroczna kolęda – pytamy? Chyba kontrowersyjnym pomysłem jest organizowanie kolędy w trybie praktykowanym do tej pory. Obecna sytuacja w której przyszło nam żyć, skłania nas znowu do zaproponowania nowej – innej formy wizyty duszpasterskiej.
Istotą kolędy jest pobłogosławienie mieszkania lub domu, gdzie toczy się życie człowieka. Jest to niesłychanie ważne, bo prosimy Boga, aby objął swoją opieką rzeczywistość w której funkcjonujemy. Chrześcijanin pragnie, żeby Panem miejsca w którym on żyje, był Bóg. Powierzenie się w opiekę Panu Bogu jest więc istotą kolędowego błogosławieństwa. Przy spotkaniu kapłana z rodziną, dzieje się coś niezwykle ważnego, mianowicie upraszanie Bożego błogosławieństwa. Błogosławieństwa domu zasadniczo dokonuje duchowny, ale może to uczynić także osoba świecka. Dawniej błogosławienie było praktykowane powszechnie przez świeckich. Oto gdy ktoś z rodziny wyjeżdżał albo wychodził z domu, otrzymywał błogosławieństwo. Rolnik gdy wychodził w pole błogosławił je, gdy rozpoczynał żniwa i kończył je – wszystko opierał na modlitwie. Pamiętam jak to czynił również mój ojciec. Także rodzice błogosławią narzeczonych przed ślubem i nowo wyświęconego kapłana przed prymicją itd. itp. Błogosławieństwa mają tę cechę, że je ponawiamy. Tak samo jak za każdym razem, kiedy kończy się Msza św. jesteśmy również pobłogosławieni.
Ze względu na obecną sytuację pandemiczną, księża biskupi proponują również w tym roku, aby zaprosić do świątyni w wyznaczonym dniu mieszkańców danej ulicy lub wioski i sprawować w ich intencji Mszę św. W kościele ma miejsce modlitwa oraz pasterskie błogosławieństwo domu i jego mieszkańców. Tego dokonuje szafarz zwyczajny czyli – kapłan. Natomiast po przyjściu do domu po wspólnej modlitwie błogosławi dom i święci wodą święconą szafarz nadzwyczajny tj. głowa rodziny.
Moi drodzy.
Ludzie wierzący w czasie pandemii poczuwają się do odpowiedzialności za Kościół i na różne sposoby wspierają swoje Parafie a proboszczowie także w tym roku próbują szukać różnych form wizyt duszpasterskich. Pan Krystian z warszawskiego Żeliborza powiada, że: „zawsze przyjmowaliśmy księdza w domu po kolędzie i bardzo cenimy sobie tę tradycję. Ale w czasie pandemii postanowiliśmy z żoną, że nie będziemy zapraszać nikogo do swojego domu a także nikogo nie będziemy odwiedzać. Moja żona jest lekarzem w warszawskim szpitalu i ratuje życie chorym na COVID-19. Oboje wiemy jak wiele zniszczenia i śmierci potrafi uczynić ta zaraza, której już wielu z nas doświadczyło”.
Drodzy Parafianie.
Wnikając w to wszystko co dzieje się wokół nas, po głębokiej analizie i rozmowie z ks. Prefektem, pragnę zasygnalizować, iż tradycyjnej kolędy w naszej Wspólnocie Parafialnej w tym roku jeszcze nie będzie. Nie będziemy narażali Was na infekcję „wirusem” , jak również nie będziemy sami ryzykować, bo jak zapewne wielu wie, dorwał mnie ten „wirus” w zeszłym roku, także w tym roku obchodziłem pierwszą rocznicę jego uścisku na mojej osobie.
Chciałbym jednak, aby kolędowanie naszych rodzin odbyło się, ale podobnie jak w zeszłym roku. Otóż jak innymi laty, będziemy wyznaczać ulice i wioski a następnie zapraszać na Mszę św. o godz. 17.00 na której, będziemy się modlić w intencji rodzin z danej wioski czy ulicy. Rozsądek i ostrożność przed „korona wirusem” podpowiadają nam, że ten rodzaj kolędy w tym także roku będzie najlepszy. W tym miejscu muszę powiedzieć, iż poza małymi wyjątkami, frekwencja uczestników na Mszy św. kolędowej była zadawalająca a wielu przypadkach bardzo dobra.
Po zakończeniu Eucharystii każda rodzina, jeżeli nie ma z zeszłego roku otrzyma:
1) wodę poświęconą modlitwą egzorcyzmu w specjalnej buteleczce z dedykacją tej treści: „Woda święcona, Parafia św. Hieronima w Raciążku”
2) pamiątkę kolędową, którą jest specjalna broszurka kolędowa
3) obrazki kolędowe
4) gdzie są dzieci, otrzymają coś słodkiego.
W związku z tradycją składania ofiar z racji kolędy, tegoroczne ofiary przeznaczymy w całości także na kapitalny remont organów z naszego kościoła, które mają przepiękny dźwięk i są wpisane do katalogu jako zbytek. W minionym tygodniu dokonałem przelewu kolejnych 20-tu tys. zł. na konto organomistrza. Myślę, że wspólnymi siłami i solidarnie, podołamy temu zadaniu. Kosztorys naprawy organów jak już mówiłem opiewa na kwotę 520 tysięcy złotych (słownie: pięćset dwadzieścia tysięcy złotych). Jednak nie takie przeszkody i kwoty wspólnie pokonywaliśmy. Uważam, że przy pomocy Bożej i z tą damy sobie radę. Po 20-tu latach współpracy znamy się na tyle, iż możemy sobie śmiało ufać. Ofiary będzie można złożyć zaraz po Mszy św. w dniu kolędowania lub w innym czasie, w kopertach czy też bez kopert, podpisane lub nie. Tę kwestię pozostawiam każdemu do wyboru. Liczymy także, że w tym naszym dziele pomoże nam Ministerstwo Kultury.
Kończąc tych kilka słów refleksji dodam jeszcze, iż po przyjściu z kościoła z krzyżem na stole i zapalonej świecy oraz wspólnej modlitwie:
Ojcze nasz… i Zdrowaś Maryjo… święcimy mieszkanie. Po takiej domowej liturgii w gronie rodzinnym przy zapalonej świecy na pewno będzie smakowała kolacja. Nic mi nie pozostaje, jak tylko powiedzieć – smacznego! A jak jeszcze zabrzmią kolędy śpiewane przez domowników, to nic dodać i nic ująć.
Kolędę Moi Drodzy, rozpoczniemy zaraz po Świętach od 27 grudnia 2021 roku a zakończymy 19 stycznia 2022 roku. Chcemy, aby w okresie wolnym od szkoły na liturgii kolędowej były także dzieci i młodzież. Niebawem w Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia podamy porządek kolędy. Jest on już wywieszony w gablocie w kruchcie kościoła oraz znajduje się na stronie internetowej naszej parafii. Kończąc, mówię Wszystkim: Szczęść Boże!
Ks. Marian Kuszyński – proboszcz
Raciążek, 18 grudnia 2021 roku